Рівень годівлі корів у сухостійний період суттєво впливає на здоров’я тварин та молочну продуктивність і подальшу лактацію
Дмитрий Долгов2022-02-18T09:45:44+02:00Запуск корів закінчується за 50-60 днів до отелення. Для підготовки корів до наступної лактації доцільно витримувати тривалість сухостійного періоду 50 – 60 днів. Годівля тварин у цей період обумовлено швидким розвитком плода та підготовкою до подальшої лактації. Потреба корів у поживних речовинах у сухостійний період визначається їх витратами на підтримання життя, розвиток плода та репродуктивних органів. Споживання сухої речовини раціонів у цей період є найнижчим, становлячи 1,5 – 2,0 кг на 100 кг живої маси, і має бути представлене переважно якісними об’ємистими кормами. Кількість обмінної енергії та сирого протеїну в цей період має відповідати підтримуючому рівню плюс кількість, необхідну для виробництва 3 – 5 кг молока. Первісткам норму потреби у поживних речовинах збільшують на 20%, а коровам другої лактації – на 10% для забезпечення їх подальшого зростання. При незадовільній якості об’ємистих кормів у раціонах, сухостійні корови неспроможні повністю покривати потребу у поживних речовинах. Тому до складу раціону повинні входити об’ємисті корми високої якості, що є добрим джерелом енергії.
Концентровані корми згодовують залежно від кількості поживних речовин в об’ємистих кормах раціону та стану вгодованості корів. При організації годівлі сухостійних корів необхідно приділяти велику увагу забезпеченості їх вітамінами, оскільки від цього значною мірою залежить зростання та розвиток плоду, його життєздатність при народженні. Балансування раціонів по мікро- та макроелементам сприяє покращенню асиміляції організмом усіх поживних речовин. Вітаміни є біологічно активними речовина та абсолютно необхідними для життєдіяльності організму низькомолекулярними органічними сполуками. За їх відсутності виникають тяжкі захворювання, так звані авітамінози.
Основним джерелом вітамінів для тварин є високоякісні корми. Однак у процесі зберігання та переробки кормів вміст вітамінів в них різко скорочується, внаслідок чого корми не можуть повністю задовольнити потреби тварини у вітамінах. Тому доводиться вдаватися до додаткового збагачення кормових раціонів вітамінними препаратами.
Наприклад нестача Вітаміну А в раціонах сухостійних корів може бути причиною викиднів або народження слабких телят, затримання посліду та порушення статевого циклу у корів. Вітамінна цінність молозива та молока, що отримується від корів у перші тижні після отелення має велике значення у годівлі телят.
Не менше значення має забезпеченість сухостійних корів і плоду, що розвивається Вітаміном D. Нестача в раціонах корів цього вітаміну викликає порушення кальцієвого і фосфорного обміну у матерів і плоду, в результаті телята народжуються слабкими з ознаками рахіту.
Фізіологічна роль Вітаміну Е є досить широкою. Вітамін Е зберігає цілісність оболонок клітин організму, діє як біологічний прискорювач низки обмінних процесів, також він захищає клітини тканин від впливу шкідливих продуктів обміну (радикалів та окислювачів), які послаблюють імунну систему та підвищують схильність корів до інфекційних захворювань (мастит та ін.) .. При нестачі вітаміну Е може відбуватися розсмоктування плода, виникати дистрофія м’язів (недорозвинення), ожиріння та некрози (омертвіння) печінки.
Сучасні мінеральні корми містять усі необхідні для тварин вітаміни, макро- та мікроелементи. Розроблені спеціальні продукти для корів у період до отелу. Фід Пак (сухостій) для корів у сухостійний період включає вітаміни A, D, E, кальцій, фосфор, магній, сірку, марганець, мідь, цинк, кобальт, йод, селен та інші поживні речовини які забезпечують профілактику захворювань, що виникають у період після отелу. Фід Пак (сухостій) повністю задовольняють потребам плода, що росте, сприяють збереженню здоров’я тварин і отриманню стабільної молочної продуктивності в подальшому. Рівень годівлі корів у сухостійний період суттєво впливає на здоров’я тварин та молочну продуктивність і подальшу лактацію.
В даний час встановлено, що підвищений рівень годівлі в сухостійний період може призвести до виникнення маститів і парезів, а, отже, до зниження молочної продуктивності, збільшення маси плода, що призводить до важкого отелення, виникнення ендометритів і уповільненому відновленню статевих циклів, зниженню запліднюваності та споживання кормів після отелення, збільшенню ризику виникнення метаболічних розладів. Але це не означає, що корови на момент отелення повинні бути у стані недостатньої вгодованості. Основним правилом у цей період має бути повноцінне збалансоване годування.
Особливу увагу слід приділити годівлю корів за 2-3 тижні перед отелом. У цей найважливіший період, від якого залежить здоров’я корови після отелу, її подальша успішна продуктивність та здоров’я самого теляти. Про це ми розповімо в статтях про МОЛКАБ, ЕНЕРГОМОЛ, КАЛЬЦІМОЛ та інш.
За будь-якої технології утримання сухостійних корів в останні два-три тижні перед отеленням корову переводять у пологове відділення та встановлюють для неї індивідуальну годівлю та догляд:
– раціон не повинен відрізнятися за асортиментом (набором кормів) від тих, які будуть використовуватися в період новотільності та роздою, так як мікрофлора рубця повинна сформуватися і бути готова до прийому великої кількості кормів;
– збільшення обсягів згодовування сіна та сінажу до 70% по сухій речовині для стабілізації ферментації та запобігання закисленню вмістимого рубця;
– вміст кальцію не повинен перевищувати 60 – 80 г, а останні два тижні – 50 г; співвідношення кальцію і фосфору повинно бути в межах 1,5 – 1,1 : 1 і не більше 1,5 : 1. Якщо цього не можливо досягти, треба використовувати спеціальну дієту – ВКАБ, з використанням спеціальної кормової добавки МОЛКАБ, або задавати спеціальні кальцієві болюси КАЛЬЦІМОЛ;
– стільним сухостійним коровам не слід згодовувати пивну дробину, жом, мезгу, барду, а також бавовняні макуху та шрот;
– довголіття та продуктивність корів знижуються, якщо вони входять у стадію лактації ожирілими;
– необхідний щоденний моціон сухостійних корів для благополучних пологів та збереження здоров’я. У корів, які регулярно отримували маціон у сухостійний період, значно рідше спостерігаються післяпологові ускладнення – затримання посліду, порушення статевого циклу, маститу.
-
ЕНЕРГОМОЛ – енергетичний напій (енергетик) для корів після отелення
5.00 out of 5 -
Фід Пак СУХОСТІЙ- кормова добавка, що містить премікс, для сухостійних корів та кіз 25кг
5.00 out of 5
Залишити відповідь