ПАРЕЗ (гіпокальціємія)
Евгенія Долгова2022-02-08T22:04:37+02:00Парез
Післяпологовий парез (пологовий парез, гіпокальціємія, пологова апоплексія, гіпокальціємічна лихоманка, молочна лихоманка, післяпологова кома) – гостре нервове захворювання тварин, що розвивається раптово, швидко і пов’язане з порушенням мінерального гомеостазу (кальцію, фосфору, магнію).
Період отелення – один із найкритичніших для корови, який значно впливає на весь період лактації. Щоб зберегти високі показники надою молока корови, необхідно правильне харчування та догляд. Також правильне харчування допомагає уникнути гострого захворювання – післяпологового парезу. У цій статті ми розібрали причини цього захворювання та заходи профілактики.
Нормальний стан тварини значною мірою залежить від забезпечення корів (кіз) кальцієм. Проблеми закладаються в останні 3 тижні сухостою. При його дефіциті знижується концентрація кальцію у крові. Він безпосередньо бере участь у підтримці нормального тонусу м’язів, тому при його нестачі у корів спостерігається млявість, вони більше звичайного лежать, пригнічений апетит, сечовиділення та дефекація. Відбуваються розтягнуті пологи.
Вважають, що у стадах Європи та Америки до 55 -65% корів зазнають захворювання в субклінічній формі, яка не проявляється, але спричиняє зниження продуктивності та призводить до появи інших хвороб. Так, у зв’язку із втратою тонусу м’язів субклінічна форма гіпокальцимії супроводжується дисплазією сичуга, затриманням посліду, метритами та підвищується ризик вибраковування у зв’язку із захворюванням серця. Для попередження захворювання необхідно активувати вивільнення кальцію з кісток, оскільки задовольнити потребу в кальції лише за рахунок кормів у цей час не вдається. У перші два місяці лактації скелет корови втрачає 9-13% кальцію, якщо більше, це свідчить про патологію.
Мобілізація кальцію з кісток регулюється паратиреоїдним гормоном (ПТГ), секреція якого зростає у відповідь на зниження кальцію в крові, та 1,25-дигідроксихолекальциферолом (активна форма вітаміну D3). ПТГ підвищує мобілізацію кальцію з кісток, збільшує його реабсорбцію в нирках, а також посилює перетворення вітаміну D3, що всмоктався, в його активну форму.
Всмоктування кальцію з кишечника регулюється лише вітаміном D3. Необхідно близько доби щоб вітамін D3 зміг значно збільшити всмоктування кальцію з кишечника, тоді як для стимуляції резорбції кістяка потрібно близько двох діб. Дефіцит магнію або надлишок фосфору в раціоні гальмують механізм, що регулює підтримання нормальної концентрації кальцію в крові.
В останні дні перед отеленням потреба організму корови в кальції становить 4-7 г/добу для зростання плода, і 5-7 г/добу потреба для компенсації втрат, пов’язаних з життєдіяльністю, тобто в сумі потреба порівняно не висока. З початком лактації вже першого дня з молозивом виділяється близько 25 г кальцію, – надалі ця величина істотно зростає. Організм не здатний компенсувати підвищену витрату кальцію протягом доби після отелення, але цього часу достатньо, щоб різко знизилася його концентрація в крові та викликати пологовий парез. Приблизно 75% випадків парезу припадає на перші 24 години після отелення, ще 12% – наступні 24-48 годин, 6% випадків – під час отелення і навіть 3% – безпосередньо перед отеленням.
При традиційної годівлі корів підвищення рівня кальцію в раціоні перед отелом лише ускладнить перебіг хвороби, оскільки організм виявляється не підготовленим до збільшення його всмоктування та засвоєння.
Також, варто пам’ятати що, лікування після отельних ускладнень (парез, мастит, метрит, затримка посліду) коштує дуже не дешево.
Тому фахівці ТОВ “МОЛКАМ” розробили комплексні програми профілактики гипокальціємії (та парезу як однієї із ії форм):
- Для промислових підприємств та фермерських господарств профілактика включає використання в пізній сухостій в складі комбікорму добавки МОЛКАБ на основі аніонних солей в кількості, яка визначається за допомогою pH тесту в мочі корів за 21-18 діб до отелу (дозування від 150 до 350 г/гол/доб). Після отелу енергетичний напій ЕНЕРГОМОЛ та кальцієві болюси КАЛЬЦІМОЛ (один болюс відразу після отелу, другий через 12 годин після першого болюсу). Болюси вводяться в рубець за допомогою спеціального аплікатора;
- На невеликих фермах та приватних подвір’ях використовують трохи іншу схему. За якої в сухостійній період з комбікормом згодовують спеціальну добавку Фід Пак Сухостій (150-200 г/гол/доб). Енергетичний напій ЕНЕРГОМОЛ випоюють відразу після отелу.
Звертайтеся до фахівців ТОВ “МОЛКАМ” та отримайте безкоштовну консультацію за телефоном: 067 248 58 23


-
Кальцімол – кальцієвий болюс від Парезу для корів після отелення (20шт)
0 out of 5 -
ГЕПАМОЛ захист від кетозу корів та кіз, 1кг
0 out of 5 -
ЕНЕРГОМОЛ – енергетичний напій (енергетик) для корів після отелення
5.00 out of 5 -
Фід Пак СУХОСТІЙ- кормова добавка, що містить премікс, для сухостійних корів та кіз 25кг
5.00 out of 5
Залишити відповідь